klasa Straży Granicznej

Jeśli marzysz o pracy w Straży Granicznej ta klasa jest dla Ciebie! Zajęcia prowadzone są przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Kandydaci do tej klasy powinni wyróżniać się kulturą osobistą, co najmniej bardzo dobrym zachowaniem, wysoką sprawnością fizyczną i umiejętnością pokonywania własnych słabości i lęków. Celem kształcenia w tej klasie jest przygotowanie kandydatów na funkcjonariuszy straży granicznej.

Przedmiotami realizowanymi w tej klasie w rozszerzonej podstawie programowej są język angielski i matematyka. W ramach programu nauczania są oprócz przedmiotów ogólnokształcących realizowane są przedmioty dotyczące ceremoniału i historii straży granicznej, elementów musztry, podstaw prawa administracyjnego, prawa ds. cudzoziemców, prawodawstwa Unii Europejskiej, terenoznawstwa, szkolenia sanitarnego i strzeleckiego, szkolenia fizycznego z elementami samoobrony. Drugim językiem w klasie Straży Granicznej jest język rosyjski. Znajomość tego języka jest niezbędnym elementem kompetencji komunikacyjnych Strażnika Granicznego, ze względu na wzmożoną potrzebę obrony terytorialnej polskiej granicy wschodniej, będącej jednocześnie granicą Unii Europejskiej.

Chcesz więcej informacji na temat klas mundurowych?  przejdź do LICEUM.

KIERUNKI KSZTAŁCENIA - powrót                                                   DOKUMENTY DO POBRANIA