Leonardo da Vinci "Wymiar Europejski - Nowe Wyzwanie"

Leonardo da Vinci "Wymiar Europejski - Nowe Wyzwanie dla Uczniów Technikum w Zawodzie Technik Ekonomista i Technik Informatyk"

 

 logo.png   Wymiar Europejski – Nowe Wyzwania dla Uczniów Technikum w zawodzie technik ekonomista i technik informatyk

Drugi rok projektu nowe doświadczenia dla technika informatyka


Praktyki Zagraniczne dla uczniów Technikum

 

Uczniowie Technikum w zawodzie Technik Informatyk wrócili właśnie ze swojej 4-tygodniowej praktyki w Finlandii. Praktyka zrealizowana została w ramach drugiego roku działania projektu „Wymiar Europejski Praktyki Zagranicznej – Nowe wyzwania dla uczniów Technikum w zawodzie technik ekonomista i technik informatyk Programu „Uczenie się przez Całe Życie” Leonardo Da Vinci.  W ubiegłym roku do projektu przystąpiły uczennice Technikum w zawodzie technik ekonomista, a w roku bieżącym 3 uczniowie i 1 uczennica klas II i III w zawodzie technik informatyk. Wszyscy uczniowie zakwaterowani byli w niedużym, ale wygodnym mieszkaniu w samym centrum miasteczka Hyvinkaa, a miejsca ich praktyk znajdowały się w zakładach pracy w w Hyvinkaa (Kone Corporation) i Riihimaki (Ritema i Suomen Iasimuseo). Stażyści mieli samodzielne stanowiska pracy i różnych opiekunów praktyk, dlatego musieli wykazać się dużą samodzielnością i komunikatywnością w języku angielskim. W chwilach wolnych zwiedzali między innymi stolicę Finlandii Helsinki, i poznawali lokalną kulturę. Na koniec samodzielnie powrócili samolotem przez Helsinki i Warszawę do Gdańska. Zagraniczna praktyka zawodowa wzbogaciła ich bagaż doświadczeń, a uzyskane certyfikaty pomogą w przyszłości ubiegać się o lepsze stanowiska pracy.

3c20757453f54b6e91bc67f851841c17.JPG

(praktykanci przed firmą Kone z koordynatorem ze szkoły Hyria Education, panią Paivi Maunula)

bd5801e2904dd148d3cae5ccbb3abcbe.JPG

(w firmie Kone z panią Terhi Salminen - opiekunem w firmie przyjmującej)

fin3.JPG

(przed zabytkowym porosyjskim budynkiem w Hyvinkaa z koordynatorem projektu panią Magdalena Rotter)

9a4777d6709fe64c58d9a8e1399f4ba2.JPG

(w czasie zwiedzania produkcyjnej części firmy Ritema z jej właścicielem panem Juha Eiro oraz nauczycielem szkoły Hyria Education, panią Helen Virpi.

_______________________________________________________________________________________

Dodano: maj2009

 

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie bramą do Europy Północnej

Od września 2008 roku Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie realizuje kolejny już europejski projekt edukacyjny zatytułowany: „Wymiar Europejski Praktyki Zawodowej – Nowe Wyzwania dla Technikum Ekonomicznego i Informatycznego” w ramach  programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Z pozoru przedsięwzięcie to brzmi jak, powiedzmy szczerze, większość europejskich projektów edukacyjnych. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej założeniom tego programu, okaże się, że jest on niesłychanie atrakcyjny i to nie tylko na możliwość zdobycia przez uczniów wielu różnorodnych umiejętności zawodowych. Otóż partnerem projektu jest szkoła ponadgimnazjalna w Hyvinkää w Finlandii o podobnym co nasza szkoła profilu kształcenia czyli technik informatyk i technik ekonomista. W ramach umowy każdego roku kilka osób z Technikum wyjeżdża na praktykę zawodową do Finlandii. Szkoła zapewnia uczniom miejsca praktyki w tamtejszych firmach oraz wsparcie organizacyjne, program kulturalno – integracyjny i oczywiście opiekę w czasie ich pobytu. Koordynatorami tego projektu są:

p. Magdalena Rotter ze strony polskiej oraz p. Päivi Maunula z Finlandii.

 

fec1797129b44a81dbf4999a7b91ec8d.JPGFinowie w Żukowie. W marcu tego roku gościliśmy w Polsce uczniów Technikum Informatycznego  z Hyvinkää, którzy odbywali praktykę zawodową w firmie INTERTOLL zajmującej się obsługą i utrzymaniem autostrady A1. Fińscy informatycy pracowali głównie przy kontroli sieci teleinformatycznej autostrady. W ramach programu kulturalnego uczniowie naszego Technikum zorganizowali swoim fińskim kolegom zwiedzanie Trójmiasta oraz imprezy integracyjne. Poza tym uczniowie z Hyvinkää odwiedzili  ZSZiO w Żukowie i poznali przede wszystkim nasze bogate zaplecze informatyczne oraz uczestniczyli w lekcji języka angielskiego.

3156c6bb8da61b0cda97dcfc0172f6b2.JPG

Żukowianie w Finlandii. Od 19 kwietnia do 16 maja 2009 cztery uczennice trzeciej klasy Technikum Ekonomicznego z Żukowa przebywają na praktyce w Finlandii. Pracują w firmie KONE Corporation Ltd., międzynarodowym przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją wind i podnośników. Trzeba podkreślić, że dziewczyny przechodzą prawdziwą lekcję pełnego przystosowania się do nowych warunków, jakie panują w całej Zachodniej Europie. Pracują bowiem w różnych działach firmy (logistyka, serwis zagraniczny, archiwum, kadry). Ale rzucone od razu na głęboką wodę mają świadomość, że te praktyki pozwolą im na zdobycie nie tylko ogromnych kompetencji zawodowych, ale również umiejętności językowych w zakresie wykonywanego zawodu.

71450a7fce0b930e3e71053a150dcba9.JPG

(Tuż przed pierwszym oficjalnym spotkaniem w Hyvinkaa)

c46d5bffb77e479d0b934f7423f0b70d.JPG

(Pierwszy dzień w pracy: w tle firma Kone)

Oczywiście nie trzeba dodawać, że prócz niecodziennego doświadczenia zawodowego, jakiego mają możliwość nabyć uczennice z Żukowa, wyjazd do Hyvinkää będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem, którego pozazdrościć może każdy. Nie tylko bowiem praktykę zapewniają Finowie naszym dziewczynom, ale także liczne kulturalne atrakcje na miarę krainy reniferów. Nietrudno się domyśleć, jakie nowe wyzwania, projekty, przedsięwzięcia i wyjazdy czekają na uczniów, którzy zechcą od września podjąć naukę w ZSZiO w Żukowie w nowo powstałych klasach: w zawodach technik spedytor i technik logistyk.

9e86f3b76ac6eb7d11d07ebfd3cfa05d.jpg

9e86f3b76ac6eb7d11d07ebfd3cfa05d.jpg

biuro2.jpg