668 213 866 | 58 681 85 12         sekretariat@zsziozukowo.pl

Samotność w czasie pandemii

„Samotność jest zabójcą. Okazało się, że bardziej przybliża ryzyko śmierci niż zła dieta, otyłość, picie alkoholu i brak ćwiczeń fizycznych, szkodzi podobnie jak intensywne palenie.” 

Fragment z artykułu

7,163393,25474080,samotnosc-zabija-nas-po-cichu-przyczynia-sie-do-bezsennosci.html

 

Zdalne nauczanie trwa w najlepsze... a osoby pracujące i uczące się w domu coraz bardziej odczuwają izolację społeczną. Trochę oddechu było latem, teraz znowu zamknięcie… jak radzić sobie z tą sytuacją?

 

Sposobów jest mnóstwo, ale dziś skupimy się na jednym…

 

Od początku pandemii pojawiło się pewne zachowanie wśród ludzi nazwane później przez reporterów: „pandemiczne szczeniaki”, okazuje się bowiem, że ludzie zaczęli masowo kupować pieski różnych ras z hodowli, adoptować ze schronisk czy odkupywać za symboliczną złotówkę od mniej uważnych właścicieli piesków, które postanowiły się rozmnożyć :)

 

Jak to wszystko ma się do odczuwania samotności?

Według fachowej literatury i wypowiedzi właścicieli psów można wywnioskować, iż posiadanie psiaka wpływa pozytywnie na dobrostan człowieka- w wielu aspektach. Mamy towarzysza, któremu możemy zdradzić najskrytsze tajemnice, możemy wypłakać się w jego futerko, pobawić i powygłupiać. Pies jest bardzo wdzięcznym towarzyszem człowieka (historia naszej współpracy sięga podobno 16 tysięcy lat wstecz).

Co więcej, u właścicieli psów obserwuje się obniżenie ciśnienia, cholesterolu przy jednoczesnym wzroście aktywności układu immunologicznego (odpornościowego) oraz wzroście aktywności fizycznej. Według badań posiadanie zwierzaka w domu powoduje również zwiększoną motywację do rzucenia palenia!!! 

 

Ponadto dzieci wychowujące się w domu gdzie jest jakiś zwierzak mają mniejszą tendencję do otyłości w dorosłym życiu, a także poprzez sprawowaną nad psem opiekę uczą się odpowiedzialności i empatii. 

Warto też przyjrzeć się wpływowi wspomnianego psiaka na życie seniorów- z jednej strony motywują one do chodzenia na spacery, co jest oczywiście bardzo korzystne dla zdrowia, z drugiej jednak strony mogą powodować więcej urazów związanych z przewróceniem się (tu warto przeanalizować ogólną kondycję seniora i wielkość czworonoga zanim wspomniany senior zdecyduje się zostać jego posiadaczem). 

 

Oczywiście…

Trzeba pamiętać, że pies to nie zabawka! Nie jest chwilowym pocieszeniem lecz zobowiązaniem na wiele lat do przodu.

Zanim podejmie się decyzję o zakupieniu psa warto przemyśleć kilka kwestii:

  1. Jakie mamy warunki domowe, czyli jakiego psa mogę zaprosić do mojego domu?
    • Czy będzie to pies z ras średnich, małych czy może mam dom z ogródkiem i mogę opiekować się większą rasą...
  2. Jak dużo czasu spędzam pracując?
    • Mam pracę na etacie- czyli klasyczne 8 godzin w biurze, czy pracuję w domu i spacer w ciągu dnia z psem będzie wręcz wybawieniem dla kręgosłupa i oczu?
    • Może jestem mamą niepracującą, tylko opiekującą się domem i również byłabym w stanie wygospodarować choćby 30 minut na spacer w środku dnia?
  3. Czy rasa, która mi się podoba nie będzie zbyt hałaśliwa (dot. to głównie mieszkania w bloku) i nie będzie nadmiernie eksploatować uszu sąsiadów?
  4. Może duży psiak byłby przeszkodą dla moich częstych podróży czy weekendowych wyjazdów (wtedy warto rozważyć wzięcie do domu mniejszej rasy, bo wymagają mniej miejsca w podróży)

Pytań oczywiście trzeba zadać sobie więcej, choćby takie dotyczące kosztów utrzymania psa w zdrowiu czyli zadbanie o dobrą karmę i wizyty u weterynarza…

 

Podsumowując:

Zwierzęta dobrze wpływają na dobrostan człowieka, zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne, jednak decyzja o zaproszeniu psa do naszego życia musi być przemyślana. Jakby na to nie spojrzeć biorąc do domu żywą istotę stajemy się za nią odpowiedzialni. Kto wie, może tak nam się spodoba nowe zajęcie, że zapragniemy założyć hodowlę…

 

 

Źródło:

https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/2/147_2_80_2011.pdf

© Copyright - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie
Wykonane przez daniel.darul.pl na podstawie stylu Bootstrap