668 213 866 | 58 681 85 12         sekretariat@zsziozukowo.pl

Bezpieczny internet

Internet jest nieocenionym źródłem wiedzy, dzięki niemu mamy również możliwość prowadzenia swobodnej komunikacji z rodziną czy znajomymi. W obecnej trudnej sytuacji internet umożliwia nam prowadzenie edukacji on-line, dzięki czemu Państwa dzieci podczas kwarantanny mogą kontynuować naukę. Wielu osobom wydaje się, że w internecie jest się bezpiecznym i anonimowym, że nie ma żadnego zagrożenia. To duży błąd i taka beztroska może doprowadzić do poważnych, realnych, negatywnych skutków korzystania z internetu. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na ataki, głównie ze względu na brak świadomości, że ich nieodpowiedzialne zachowania w sieci mogą się obrócić przeciwko nim. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice zadbali o bezpieczeństwo w sieci zarówno swoje jak i swoich pociech. Dzieci powinny zrozumieć jakie są zalety, ale też i zagrożenia korzystania z internetu.

 

Jak rodzice mogą chronić dziecko w sieci?

Obserwacja życia rodzinnego wskazuje, że rodzice często ograniczają się do nadzoru nad tym, gdzie dziecko znajduje się fizycznie. Jeśli jest w swoim pokoju, przy komputerze, rodzic stwierdza, że sytuacja jest bezpieczna. Natomiast rodzice nie mają żadnej kontroli nad tym, co jest dostępne on-line dla dziecka - może oczywiście uczyć się pożytecznych rzeczy, rozwijać swoje zainteresowania, równocześnie jednak może być narażony na niebezpieczne treści, znajomości, mieć dostęp do stron przeznaczonych dla dorosłych. Co ważne w internecie obowiązuje tzw. netykieta, czyli internetowy savoir-vivre, o czym młodzież często zapomina. Dlatego niezwykle istotnym jest posiadanie przez rodziców wiedzy, co dziecko robi, gdy jest on-line oraz jak zadbać o jego bezpieczeństwo.

 

Jeśli jesteśmy rodzicami młodszych dzieci możemy stworzyć na komputerze bezpieczny profil dla dziecka. W zależności od systemu i jego wersji, pozwala to na: ograniczenie uprawnień użytkownika (blokując tym samym możliwość instalowania dodatkowych aplikacji) uruchamiania niedozwolonych aplikacji, ustalenie limitów czasowych korzystania z internetu/komputera. Ważne jest by przed stworzeniem dodatkowych ograniczeń przeprowadzić szczerą rozmowę z dzieckiem i wyjaśnić po co taka kontrola i ograniczenia są potrzebne oraz jakie są ogólne niebezpieczeństwa.

 

Jeśli jesteśmy rodzicami nastolatka to kwestia ochrony dziecka w sieci jest dla rodziców sprawą trudniejszą. Młodzież wykazuje się szczególnie intensywną aktywnością w internecie. Korzystanie z sieci stało się dla nich naturalnym elementem zachowania. Dla młodych ludzi sieć stanowi źródło wiedzy, informacji, jest miejscem rozrywki i realizacji zainteresowań, a także coraz częściej – przestrzenią do wyrażania emocji, nawiązywania i budowania relacji społecznych, kreowania swojego wizerunku, miejscem aktywności twórczej. Wśród nastolatków niemal każdy jest członkiem jakiejś wirtualnej społeczności, z którą porozumiewa się za pomocą czatów, komunikatorów czy portali społecznościowych. Internet służy im głównie do celów komunikacyjnych i rozrywkowych. W obecnej sytuacji stał się też narzędziem codziennym do realizowania nauki on-line. Niejednokrotnie rodzicom trudno jest być przewodnikiem dziecka po świecie wirtualnym z prostego powodu: nastolatki znają się na tym lepiej. I o ile nie potrzebują pomocy w zakresie obsługi aplikacji, programów to zdecydowanie potrzebują dopilnowania w zakresie bezpiecznego zachowania się w sieci oraz prowadzenia w niej poprawnej komunikacji.

 

Na co uważać w sieci?

Przede wszystkim rozmawiajmy ze swoimi dziećmi o tym co robią w internecie, czym się aktualnie zajmują. Dopytujmy, bądźmy chętni aby poznać wirtualny świat naszego dziecka. Aby móc chronić swoje dziecko musimy też posiadać choćby podstawową wiedzę na temat ewentualnych zagrożeń. W internecie nasze dzieci mogą być narażone na szkodliwe treści, które wywołują negatywne emocje u odbiorcy lub promują niebezpieczne zachowania. Mogą stać się ofiarą cyberprzemocy lub sami stać się jej sprawcami, kiedy nie zachowują zasad netykiety. W obecnej sytuacji, kiedy odbywają kwarantannę i pobierają naukę on-line narażone są na nadużywanie internetu i mediów cyfrowych.

Nawet jeśli rodzic nie czuje się internetowym ekspertem to jest osobą najbliższą dziecku i jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Rozmawiaj z dzieckiem o niebezpiecznych treściach, zwracaj uwagę czy korzysta z sieci bezpiecznie i czy treść jest dostosowana do jego wieku. Mów dziecku jak ważne jest stosowanie się do internetowego savoir-vivre, do odnoszenia się do drugiej osoby z należnym jej szacunkiem. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu, określ czas, który może spędzać w sieci oraz czas, który poświęci na odpoczynek. Co najważniejsze czas relaksu powinien być czasem pozbawionym korzystania z ekranów, w miarę możliwości aktywnym.

 

Być może nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed wszystkimi czającymi się niebezpieczeństwami świata wirtualnego. Możemy jednak przygotować je na trudne sytuacje i być dla dzieci wsparciem, umożliwiając im poradzenie sobie z napotkanymi zagrożeniami.

 

Zespół Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej

 

źródło:

https://fdds.pl/corobimy/bezpieczenstwo-dzieci-online/
Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów Polskie Centrum Programu Safer Internet Warszawa 2018
Bezpieczne dziecko w sieci Zwierciadło 28 LISTOPADA 2011

© Copyright - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie
Wykonane przez daniel.darul.pl na podstawie stylu Bootstrap