668 213 866 | 58 681 85 12         sekretariat@zsziozukowo.pl

ZSZIO Strona główna Historia szkoły 70-lecie szkoły Kierunki kształcenia Dyrekcja Grono pedagogiczne Psycholog i pedagog Doradca zawodowy Biblioteka Przetargi i zamówienia publiczne Kontakt RODO Deklaracja dostępności Rekrutacja 2024/2025 Informacje dla kandydata Liceum Ogólnokształcące Technikum Branżowa Szkoła I stopnia Rok szkolny 2023/2024 Kalendarz roku szkolnego Terminy konsultacji Wychowawcy klas Samorząd Uczniowski Rada Rodziców Dokumenty szkolne Strefa uczniów Plan lekcji Zastępstwa Godziny zajęć Dziennik Wykaz podręczników Opieka zdrowotna nad uczniami Matura Egzamin zawodowy Praktyki zawodowe Pracodawcy Oferty pracy od pracodawców Praktyki w Technikum Praktyczna nauka zawodu w Branżowej Szkole I stopnia Kursy Umiejętności Zawodowych Oprogramowanie branżowe Partnerzy Firmy partnerskie Uczelnie wyższe Innowacje Pedagogiczne Klasy mundurowe - Obrona Terytorialna Klasy mundurowe - Straż Graniczna Aktywności uczniów Konkursy szkolne Konkursy pozaszkolne Wolontariat Szkolny Klub Sportowy Sukcesy uczniów Projekty ERASMUS+ KA210 Mind Your Future, Be Food Aware ERASMUS+ Kształcenie i szkolenie zawodowe ERASMUS+ Edukacja Szkolna ERASMUS+ POWER VET 2018-2020 ERASMUS+ POWER VET 2016-2018 Przez sport do wojska Złote Szkoły NBP Lekcje z ZUS Twoje dane – twoja sprawa Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb branż kluczowych gospodarki poprzez system wsparcia uczniów i nauczycieli oraz doradztwo zawodowe w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Kartuskiego Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb branż kluczowych gospodarki poprzez modernizację i wyposażenie infrastruktury szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Kartuskiego

Oddział Przygotowania Wojskowego i Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe

 

Oddział Przygotowania Wojskowego

 

i Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe

 

 

 

 

 

1 września 2020 roku w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskiech rozpoczęli naukę w Oddziale Przygotowania Wojskowego.

 

Oddział funkcjonuje na podstawie Decyzji nr 62/Bds2/2020 Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 roku.

 

Kandydat do Oddziału Przygotowania Wojskowego musi na etapie rekrutacji przystąpić do próby sprawności fizycznej. 

 

Uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego w trakcie nauki zrealizują program szkolenia wojskowego w formie zajęć teoretycznych (70 godzin) i praktycznych (190 godzin).

 

Kształcenie w oddziale kładzie szczególny nacisk na:

  • uformowanie charakteru
  • wysoką kondycję fizyczną
  • znajomość realiów służby wojskowej
  • umiejętność pracy w grupie
  • podstawowy poziom wyszkolenia wojskowego

 

Absolwent oddział przygotowania wojskowego zyskuje:

  • dodatkowe punkty w trakcie rekrutacji na uczelniach wojskowych,
  • możliwość podjęcia służby zawodowej zaraz po służbie przygotowawczej,
  • preferencyjne warunki podczas rekrutacji do Wojsk Obrony Terytorialnej – szkolenie początkowe skrócone do 9 dni,
  • preferencje przyjęcia na moduł podoficerski w Legii Akademickiej.

Porozumienie w sprawie skrócenia służby przygotowawczej dla uczniów ZSZiO w Żukowie - zobacz tutaj

 

O PROGRAMIE:

 

Patronem Oddziału Przygotowania Wojskowego jest

  7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w Gdańsku 

 

 

 

3 i 4 OPW w Programie Upowszechniania Strzelectwa

 

28 lutego klasy 3 i 4 OPW zapoczątkowały cykl spotkań w ramach Programu Upowszechniania Strzelectwa.

Strzelaliśmy na strzelnicy wirtualnej typu Wisła z broni krótkiej i długiej.

Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim Ekstraklasa Wojskowa na szczeblu wojewódzkim

 

28 lutego odbył się Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim Ekstraklasa Wojskowa na szczeblu wojewódzkim

Naszą szkołę reprezentowali kadeci Artur Voigt z klasy 3 OPW oraz Filip Kawala i Tobiasz Nader z klasy 1 OPW.

Nasi Kadeci zdobyli 39 punktów na 45 możliwych, zajmując piąte miejsce.

Różnice punktowe między miejscami na podium były minimalne - jednopunktowe.

Gratulujemy!

Do zobaczenia za rok

Dziękujemy #CWCRGdańsk #WCRGdynia oraz #33dywizjonrakietowyOP za organizację turnieju.

Informacja o dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej na wsparcie Oddziałów Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie

 

15  listopada 2023 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Powiatem Kartuskim w celu dofinansowania zadania tj. zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia OPW, który rozpoczął  naukę w klasie I w roku szkolnym 2023/2024.

Wysokość otrzymanej dotacji celowej  - 37.120,00 zł, co stanowi 80% kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania.

Wkład własny – 9.280,00zł, co stanowi 20% kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania.

Wartość całego zadania wynosi – 46.400,00 zł

 

logo WP

Szkolenie 3OPW w Jednostce Wojskowej w Babich Dołach

 

16 listopada uczniowie trzeciej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowej szkolili się w Jednostce Wojskowej w Babich Dołach. Jest to ich drugi wyjazd w tym roku szkolnym. Uczniowie dokonywali m.in działania taktyczne w rejonie. Poznali zasady survivalu - praktyczne przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego.

 

Ślubowanie klasy II OPW

 

4 października 2023 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie odbyło się ślubowanie klasy II OPW (oddział przygotowania wojskowego). Kadeci ślubowali na sztandar Liceum Ogólnokształcącego w Żukowie między innymi systematycznie i wytrwale zdobywać wiedzę, przestrzegać prawa i dyscypliny, a także nieść pomoc potrzebującym. Uroczystość swą obecnością uświetnili przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz licznych służb mundurowych współpracujących z LO a Żukowie. Doskonałą oprawę muzyczną zapewniła obecność orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Przesłanie żołnierzy AK dla pokoleń

Przesłanie do pokoleń

 

„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę” – to jeden z cytatów Księgi Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”.

Ministerstwo Obrony Narodowej w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej zrealziowało ogólnopolski projekt, którego celem było zbieranie świadectw żołnierzy AK.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi materiałami - zobacz tutaj

Poligon 4 OPW

 

4 OPW w trakcie poligonu prowadzi zajęcia z wyznaczania / obliczenia odległości za pomocą lornetki i jej przyrządów, linijki z twierdzenia Pitagorasa, oraz "na oko" Zdjęć z zajęć z prowadzenia skrytej obserwacji nie udało się zrobić bo kadeci klasy 4OPW pod wodzą chorążego Tandka i kaprala Kośca tak dobrze się ukryli. Próbowaliśmy tzn. ja R. Pleszyniak i D. Nitka ich wykryć ale się nie udało. Idziemy ich szukać dalej

Szkolenie 4 OPW

 

4OPW rozpoczęła tygodniowe szkolenie od pracy sztabowej na mapach. Azymuty, tysięczne, czytanie map wojskowych, posługiwanie się busolą to jest to co tygryski lubią najbardziej.

Udział w obchodach 80-lecia Szpitala w Dzierżążnie

Udział uczniów w obchodach 80-lecia Szpitala w Dzierżąnie

8 września 2023 roku uczniowie z klas III OPW i II OPW wzięli udział w obchodach 80 lecia Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oddziału zamiejscowego w Dzierżążnie
W trakcie uroczystości uczniowie pomagali kierować ruchem i współuczestniczyli w organizacji festynu. Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z ofertą WOT-u reprezentowaną przez 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Policji.

Westerplatte - 84 rocznica wybuchu II wojny światowej

4.45 1.09.2023 Westerplatte

O godz. 4:45 na Westerplatte zawyły syreny, rozpoczynając oficjalne uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele rządu, prezydent RP, kombatanci, harcerze, Wojsko Polskie, a także uczniowie klasy 3 Oddziału Przygotowania Wojskowego z naszej szkoły.  Poświęcenie i patriotyzm naszych uczniów był tym większy, iż musieli się oni stawić na Westerplatte już o 3.30 nad ranem.

 

Gminne uroczystości Święta 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. J. Piłsudskiego

 

W dniu 18 czerwca klasa 2 OPW i 3 OPW wystawiły poczet sztandarowy oraz wartę honorową podczas gminnych uroczystości Święta 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. J. Piłsudskiego

VIII Drzwi otwarte w pomorskiej Policji w Gdańsku Matarnia

 

Klasa 3 OPW na imprezie VIII Drzwi otwarte w pomorskiej Policji w Gdańsku Matarnia. Można było tam zobaczyć oprócz Policji z jej rożnymi oddziałami i inne służby np. Straż Graniczna, Straż Pożarna, ITD, Centrum powiadamiania ratunkowego, Żandarmeria wojskowa, wyższe szkoły. W imprezie brały udział wszystkie klasy mundurowe z woj. pomorskiego. W konkursie pierwszej pomocy nasz uczeń Ł. Januszewski zajął 3 miejsce. Puchar wręczył mu komendant pomorskiej policji. Całość zakończył bardzo dynamiczny pokaz umiejętności pilotażu policyjnego śmigłowca.

Warsztaty 2OPW w Placówce Straży Granicznej w Gdyni

 

Dziś klasa 2OPW miała warsztaty w Placówce Straży Granicznej w Gdyni. Uczniowie poznali strukturę Straży Granicznej w Polsce i Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Zapoznali się też ze sprzętem jakim dysponuje placówka. Funkcjonariusz SG opisał i przedstawił zasady działania urządzeń do wykrywania fałszywych dokumentów. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób pracuje przewodnik z psem wyszkolonym do wykrywania substancji psychoaktywnych.

Wyjazd klasy 1 i 2 OPW w ramach programu Poznaj Polskę

 

 

Krótka fotorelacja z wyjazdu 1 i 2 OPW. Oprócz chodzenia szlakami w Beskidzie Niskim i Sądeckim nasi uczniowie zwiedzili miejsca w ramach programu Poznaj Polskę 2023. Zobaczyliśmy m.in. Biecz (ratusz z wieżą i Kolegiatę pw. Bożego Ciała), Krynicę Zdrój z muzeum i pomnikiem Nikifora, cerkwie w Powroźniku i Kwiatoniu oraz Zagrodę Maziarską w Łosiach. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Jasną Górę.

 

Informacja o dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej na wsparcie Oddziałów Przygotowania Wojskowego

            

 

8 listopada 2022 r. podpisana została umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Powiatem Kartuskim w celu dofinansowania zadania tj. zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia OPW, który rozpoczął  naukę w klasie I w roku szkolnym 2022/2023 .

Wysokość otrzymanej dotacji celowej  - 33.792,00 zł, co stanowi 80% kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania.

Wkład własny – 8.448,00zł, co stanowi 20% kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania.

Wartość całego zadania wynosi to 42.240,00 zł

 

 

Dzień Kadeta

 

NIESZKOLONA ODWAGA JEST BEZUŻYTECZNA WOBEC TESTOWANYCH KUL!!!

W dniu dzisiejszym w Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Żukowie miał miejsce uroczysty apel klas mundurowych z okazji Dnia Kadeta przypadającego 21 maja oraz 102  rocznicy III Powstania Śląskiego. Jako przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gdyni przemówienie do zgromadzonych uczniów wygłosił Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji mjr Jacek HERBASZ.

Szkolenie strzeleckie 1OPW

 

W dniu 11.05.2023 uczniowie klasy IOPW uczestniczyli w szkoleniu strzeleckim przeprowadzonym na terenie strzelnicy Perkun w Miszewku. Młodzież doskonaliła umiejętności strzeleckie pod okiem doświadczonych instruktorów, rywalizując na terenie profesjonalnej strzelnicy. Uczniowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów otrzymali w uznaniu swoich osiągnięć medale od organizatorów .

Gminne Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

232 rocznica uchwalwnia Konstytucji RP - gminne obchody święta z udziałem uczniów z oddziałów przygotowania wojskowego w ZSZiO w Żukowie

Egzamin podsumowujący wiedzę i umiejętności wojskowe 3 OPW

 

3 OPW w dniu dzisiejszym brała udział w egzaminach podsumowujących wiedzę i umiejętności wojskowych zdobytych podczas zajęć teoretycznych w szkole na lekcjach przygotowania wojskowego prowadzonych przez p. R. Pleszyniaka oraz zajęć praktycznych i teoretycznych prowadzonych przez 7 PBWOT przede wszystkim przez p. chor. M. Tandka. Zaangażowanie, wiedza i umiejętności jakimi okazali się uczniowie naszej szkoły spowodowały, że wszyscy zdali ten egzamin. Egzamin obserwowała i oceniała uczniów p. ppor. K. Szymańska oficer Wojewódzkiego Centrum Rekrutacji w Gdyni.

Konkurs BACZNOŚĆ

 

18 kwietnia uczniowie klas 3OPW i 2OPW brali udział w I Wojewódzkim Turnieju Musztry dla klas mundurowych szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego BACZNOŚĆ - 2023

Serdecznie gratulujemy wzorowej postawy!

Wojskowe Targi Służby i Pracy

 

W ostatni piątek 17 marca w Kartuzach odbyły się Wojskowe Targi Służby i Pracy. Uczniowie klas 4 POT i 4 PSG mogli zapoznać się z ofertą kariery zawodowej w służbach mundurowych.

Szkolenie 3 OPW z instruktorem WOT

 

W dniu 09.03.23r. klas 3 OPW miała zajęciam z instruktorami WOT. Zaczeliśmy od rozgrzewki a następnie uczniowie poznali na własnej skórze jak przebiega egzamin sprawnościowy w jednostkach WOT. Panowie instruktorzy m. chorąży M. Tandek i kapral T. Kosiec przeprowadzili te zajęcia z istną swadą i zaangarzowaniem. Po tych fizycznych wyczynach kadeci mieli zajęcia z obserwacji w terenie objętym zakazame fotografowania, dlatego nie ma z tych zajęć relacji fotograficznej. Kadeci 3 OPW otrzymali dużą dawkę wiedzy praktycznej od fachyowców.

Szkolenie wojskowe 3 OPW

 

W dniu 9.02.23r. klasa 3 OPW szkoliła się pod wodzą m. chorążego M. Tandka i st. szer. T. Kosiec w ewakuacji rannego z pola walki. Panowie przećwiczyli z kadetami meldu donek MEDEVAC wzywając przez radio pomoc medyczna dla wcześnie ewakuowanego z pola walki kolegi i innych poszkodowanych. Choć zajęcia były wymagające fizycznie to jednak przyniosły ogromną frajdę. Czołganie się w śniegu też jest fajne. Cele szkolenia zostały zrealizowane o czym informuje wychowawca klasy R. Pleszyniak

Szkolenie 3 OPW w 7 Pomorskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej

 

3 OPW  5 stycznia 2023 roku odbyła zajęcia w 7 Pomorskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia z maskowania, obrony przeciwchemicznej oraz minerskich prac polowych prowadzili dwaj wypróbowani instruktorzy. Po zdobytej z tego zakresu podstawowej wiedzy w szkole, panowie chorąży i kapral ugruntowali tą wiedzę teoretyczną a przede wszystkim ciekawie i fachowo przekazali wiedzę i umiejętności praktyczne. Pogoda typowo wojskowa - deszcz, wiatr, zimno. 

Szkolenie wojskowe uczniów klasy I OPW

Wyjazd szkoleniowy I OPW

 

Uczniowie z klasy I OPW w dniach 24 listopada i 1 grudnia szkolili się na terenie jednostki wojskowej w Babich Dołach w Gdyni. Podczas wizyt kadeci poznawali tajniki taktyki oraz terenoznawstwa, a także zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z ratownictwem pola walki.

Szkoła do hymnu 2022

 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w piątej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem „Szkoła do hymnu”.

Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego odbyło się o symbolicznej godzinie: 11:11 w murach naszej szkoły oraz uczniowie klasy III Oddziału Przygotowania Wojskowego reprezentowali naszą szkołe w Muzeum Hymnu Narodowego Będominie. Ta symboliczna godzina nawiązuje do 11 listopada i upamiętnia dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Dyplom Szkoła do hymnu

Gminne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 

W dniu 11.listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły z klas I OPW, II OPW (poczet sztandarowy) oraz III OPW wzięli udział w uroczystościach gminnych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie asystowali w trakcie mszy świętej po czym przemaszerowali pod pomnik, gdzie zostały złożone kwiaty. Po zakończeniu oficjalnej części uczniowie pomogli w rozdawaniu uczestnikom rogali świętomarcińskich. Wszystkim uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Szkolenie z taktyki 3 OPW na zajęciach z instruktorem WOT

 

3 OPW w trakcie szkolenia z taktyki na zajęciach z instruktorem WOT . Instruktora zapewniła 7 PBOT. Nasi kadeci oprócz zajęć z taktyki wprowadzeni zostali w arkana SERE a dokładnie z jej częścią poświęconą odzyskaniu swojego z rąk przeciwnika. Oczywiście kiedy są zajęcia z bronią zawsze przypominane są zasady BLOS-u czyli bezpiecznego posługiwania się bronią. 3 OPW jak zwykle stanęła na wysokości zadania i pozytywnie zaliczyła zadania co potwierdza obecny przy wszystkich tych zadaniach

R. Pleszyniak

Otrzymaliśmy tytuł KLASY WOJSKOWEJ ROKU 2022

Nasze Liceum znalazło się wśród wyróznionych i otrzymało tytuł KLASA WOJSKOWA ROKU 2022.

 

Pani Katarzyna Dagiel  brała udział w XI Ogólnopolskie Forum Szkół "Edukacja Obronna Młodzieży" w Krakowie.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś wręczył w dowód uznania dyplomy szesnastu szkołom prowadzącym Oddziały Przygotowania Wojskowego.

Nasze Liceum znalazło się wśród wyróznionych i otrzymało tytuł KLASA WOJSKOWA ROKU 2022.

Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie klas wojskowych w naszej szkole!

Nabór na zajęcia strzeleckie

Plakat Jednostka strzelecka GRYF

 

6 października 2022 roku na terenie ZSZiO w Żukowie zostało przeprowadzone spotkanie informacyjno-naborowe dla uczniów klas mundurowych przez przedstawicieli Jednostki Strzeleckiej 3102 GRYF. 

Podczas spotkania przedstawiony został zakres działań jednostki, sposób funkcjonowania oraz kryteria przynależności do stowarzyszenia.

 

Jednostka Strzelecka 3102 GRYF serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wstąpienia do Stowarzyszenia oraz do udziału w zajęciach strzeleckich.

 

Uczestnik zajęć powinien spełniać poniższe wymagania: 

obywatelstwo polskie

ukończone 15 lat (1 klasa Liceum)

niekaralność

odporność na stres.

dobra kondycja fizyczna i psychiczna

karność, ofiarność i posłuszeństwo wynikające z dyscypliny służbowej

brak fobii, lęków

 

Jeżeli jesteś zainteresowany/a uczestnictwem w zajęciach przyjdź  20.10.2022 roku o godz. 16.15 do sali 205.

 

Podejmij wyzwanie!

Dołącz do ludzi z Pasją!


 

Więcej informacji o Jednostce Strzeleckiej 3102 GRYF na instagramie i stronie internetowej

Ślubowanie kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego

 

We wtorek 04.10.2022 roku, przy pięknej słonecznej pogodzie, na płycie boiska przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie odbyła się uroczystość ślubowania klasy 2 Oddziału Przygotowania Wojskowego, na którą przybyli znamiennici goście: Wicestarosta Kartuski - Pan Piotr Fikus, Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Kartuskiego - Pan Eugeniusz Pryczkowski,  Dyrektor Wydziału Edukacji Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kartuzach - Pani Jolanta Tersa, Burmistrz Gminy Żukowo - Pan Wojciech Kankowski  oraz przedstawiciele służb mundurowych: 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, a także rodzice i nauczyciele  uczniów. 

Ślubowanie poprowadził uczeń klasy IV POT Juliusz Littwin. Na zakończenie uroczystości nastąpiła defilada wszystkich klas mundurowych przed sztandarem szkoły, dyrekcją i zaproszonymi gośćmi oraz koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku pod batutą komandora podporucznika Karola Hinca. 

 

Spotkanie klas maturalnych z przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji

 

W środę 21 września odbyło się spotkanie klas maturalnych z przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji. W trakcie wizyty rekrutera, przedstawione zostały możliwości pracy w wojsku. Po zakończeniu spotkania zainteresowani uczniowie mieli okazję do zadawania pytań oraz rozmów indywidualnych.

Obóz szkoleniowy w ramach projektu Przez Sport do Wojska

 

W dniu dzisiejszym klasa I OPW (Oddział Przygotowania Wojskowego) rozpoczyna obóz szkoleniowy w formie spływu kajakowego połączonego ze szkoleniem wojskowym. Przez kolejne pięć dni (5 – 9 września 2022) uczniowie będą szkolić się w zakresie zasad bytowania w terenie, rozpalania ognisk, maskowania miejsca pobytu, postaw strzeleckich, topografii, sztuk walki, przygotowywania posiłków dla grupy, porządkowania miejsca pobytu, rozwijania i zwijania obozowiska, obsługi sprzętu (kajaki, namioty).

Przy okazji szkoleń uczniowie będą poznawać się i integrować, zdobywając jednocześnie pierwsze szlify jako Oddział Przygotowania Wojskowego.

Obóz szkoleniowy jest współfinansowany z funduszy Ministerstwa Obrony Narodowej, w ramach realizacji zadania w zakresie „Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej” pn. Przez Sport do Wojska.

Realizacja obozu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 19 120 zł.

 

Konkurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy

 

Kamila Sikora z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie zajęła pierwsze miejsce w konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, który odbył się w Gdańsku podczas Pomorskiego Dnia Otwartego dla Klas o Profilu Policyjnym.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

Gminna uroczystości upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja

 

Delegacja ZSZiO w Żukowie wraz z p. Dyrektor Gabrielą Kowalską wzięła udział w gminnej uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Po mszy św. w Kościele WNMP nastąpił przemarsz, w którym uczestniczyli również uczniowie klasy 2 OPW. Na dziedzińcu kościoła św. Jana złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. 

Szkolenie wojskowe klasy 3PSG i 3POT

 

 

17 marca w czwartek klasy PSG i POT odbyły szkolenie wojskowe na terenie jednostki WOT w Gdyni Babich Dołach w ramach programowych zajęć praktycznych. Tematyka obejmowała: postawy strzeleckie, rozkładanie i składanie broni, topografię wojskową, terenoznawstwo oraz elementy samoobrony. Młodzież  trzecich klas mundurowych mogła też wykorzystać wiedzę nabytą w czasie wykładu, który miał miejsce w naszej szkole w ubiegłym tygodniu. Prelekcję poprowadził przedstawiciel WKU w Gdyni. 

Zajęcia praktyczne 2 OPW

Tuż przed feriami klasa 2 OPW zdążyła jeszcze odbyć zajęcia praktyczne na terenie jednostki wojskowej lotnictwa w Gdyni Babich Dołach. Tym razem tematyka obejmowała szkolenie z czynności przygotowawczych do strzelania i przyjmowania postaw strzeleckich.

Porozumienie ze Stowarzyszeniem Jednostka Strzelecka 3102 GRYF

 

W ubiegły piątek Dyrektor ZSZiO w Żukowie p. Gabriela Kowalska podpisała Porozumienie ze Stowarzyszeniem Jednostka Strzelecka 3102 GRYF: 

 

 Zainteresowani związani niniejszym porozumieniem, postanawiają współpracować w obszarze oświatowo-wychowawczym mającym na celu zapoznanie uczniów Liceum z dziedziną szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obrony terytorialnej, zdobywaniem wiedzy historycznej, pielęgnowaniem polskości oraz kształtowaniem postaw patriotycznych wśród młodzieży z szacunkiem dla tradycji niepodległościowej. 

 

Ze strony Liceum Ogólnokształcącego pełnomocnikiem porozumienia ustalono p. Roberta Redlickiego, a ze strony Jednostki Strzeleckiej dowódcę Jednostki 3102 p. Roberta Szycha. 

 

Egzamin Wojskowych Klas Mundurowych

 

Kadeci IV edycji Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Żukowie zdali egzamin końcowy, który obejmował część teoretyczną z edukacji wojskowej oraz praktyczną w terenie.  

GRATULACJE!!! 

Egzamin przeprowadzili instruktorzy Kompanii Dowodzenia 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z udziałem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdyni. 

Wolontariusze 30. Finału WOŚP

 

Uczniowie z klasy 1 OPW oraz 3 POT zabezpieczali bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”, jaki miał miejsce na terenie Żukowa w czasie tegorocznego 30. Finału WOŚP w dniu 30.01.2022 roku. Z kolei uczniowie z klasy 2 OPW oraz 3 GOT kwestowali z puszkami Wielkiej Orkiestry w Gdańsku i Żukowie.

Ćwiczenia praktyczne klas 3 PSG i 3 POT

 

20 stycznia klas 3PSG i 3POT odbyły następne ćwiczenia praktyczne w jednostce 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tematem zajęć było: marsz ubezpieczony, elementy musztry zespołowej.

Śnieg pada, zimno ale taka służba 

Szkolenie WOT klasy 2 OPW

 

 

Działanie w rejonie ześrodkowania oraz zasady strzelania z broni strzeleckiej to tematyka ostatnich zajęć praktycznych klasy 2 Oddziału Przygotowania Wojskowego, która uczestniczyła w szkoleniu przeprowadzonym przez instruktorów WOT w czwartek 9 grudnia na terenie jednostki wojskowej w Gdyni Babich Dołach. 

Szkolenie na terenie jednostki wojskowej lotnictwa w Gdyni Babich Dołach

 

W czwartek 25 listopada klasa trzecia liceum z Żukowa, objęta programem Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, realizowała kolejne zajęcia praktyczne przeprowadzone przez instruktorów jednostki patronackiej, którą jest 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Szkolenie odbyło się na terenie jednostki wojskowej lotnictwa w Gdyni Babich Dołach i dotyczyło przede wszystkim doskonalenie umiejętności taktycznych. 

 

Krzyżanowski Waldemar

Zajęcia praktyczne klas 3POT i 3LSG

 

Zajęcia praktyczne klas 3POT i 3LSG realizujących program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w ZSZiO w Żukowie odbyły się 18 listopada na terenie jednostki wojskowej lotnictwa w Gdyni Babich Dołach. Instruktorzy WOT przeprowadzili szkolenie z zakresu: resuscytacji krążeniowo – oddechowej, musztry zespołowej i technik pokonywania terenu i przeszkód terenowych. 

 

Robert Redlicki

Uroczystość obchodów Święta Niepodległości w Żukowie

 

W dniu 11 listopada poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego wraz z klasą I Oddziału Przygotowania Wojskowego reprezentował naszą szkołę w czasie uroczystych obchodów Święta Niepodległości w Żukowie. Delegacje władz miasta i poszczególnych szkół żukowskiej gminy złożyły kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Polski po uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. 

Szkoła do hymnu. Pomorze 2021

W środę 10.11. na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego w ramach IV edycji „Szkoła do Hymnu”. Pomorze 2021. Wzięli w niej udział, oprócz samorządowców, także uczniowie szkół powiatu kościerskiego i kartuskiego. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie reprezentowała klasa II Oddziału Przygotowania Wojskowego. Wśród zaproszonych gości  był również Dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski.

Druga część uroczystości miała miejsce w kościerskim kinie Remus, gdzie prelekcję na temat historii hymnu narodowego wygłosił Przemysław Rey.

Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych pt. „Z ziemi włoskiej do Polski”.

 

Robert Redlicki

Wydarzenie w mediach:

TVP3

koscierzyna24 Info

Uroczysta prezentacja banknotu okolicznościowego NBP

10 listopada uczniowie klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego uczestniczyli w prezentacji banknotu okolicznościowego i monety kolekcjonerskiej NBP „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

Nasza uczennica brała udział w panelu dyskusyjnym wypowiadając się na temat "Czy warto być Polakiem?" 

Na zakończenie wszyscy wysłuchali koncertu muzycznego w wykonaniu artystów sceny gdańskiej.

Organizatorem wydarzenia był Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku.

Obóz szkoleniowy 3GOT, 3POT i 3PSG

 

Uczniowie klas 3GOT, 3POT i 3PSG biorą udział w obozie szkoleniowym w Łopkajnach organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Organizację Wojewódzką LOK w Olsztynie, a prowadzonym przez instruktorów wojskowych.

Przez ostatnie dni nasi uczniowie ćwiczyli m.in. strzelanie, pierwszą pomoc, łączność, taktykę, maskowanie oraz odbyli szkolenie inżynieryjno-saperskie. Podczas zawodów strzeleckich Jakub Nikel z 3POT zajął 3.miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Już za kilka godzin czeka ich ostatnie nocne wyzwanie, tzw "Pętla taktyczna".

Ślubowanie klasy 2 Oddziału Przygotowania Wojskowego

 

Ślubowanie kadetów 2 klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego

w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie

w dniu 04.10.2021 o godz, 11.00

 

Uroczystość ślubowania klasy 2 Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie odbyła się 04.10.2021 roku. Na płycie boiska, gdzie miała miejsce ceremonia, znalazły się pododdziały wszystkich klas mundurowych naszej szkoły ustawione w kolumny czwórkowe. Obok kadetów pierwszej i drugiej klasy OPW stanęli uczniowie klas: 3 GOT, 3 POT i 3 PSG Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Ślubowanie poprowadził dowódca klasy 3 GOT Szymon Ellwart. Dyrektor ZSZiO w Żukowie, p. Gabriela Kowalska podkreśliła w swoim przemówieniu, że uczniowie wszystkich klas mundurowych naszej szkoły są objęci projektem Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Głos zabrał również dowódca jednostki patronackiej, czyli 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku, kmdr Tomasz Laskowski, który zwrócił uwagę na przywileje i zobowiązania przynależności młodzieży do formacji wojskowej. Na zakończenie uroczystości nastąpiła defilada wszystkich klas mundurowych przed sztandarem szkoły, dyrekcją i zaproszonymi gośćmi. Po części oficjalnej wychowawca klasy 2 OPW,  Robert Redlicki zaprezentował film tematycznie związany z funkcjonowaniem swoich podopiecznych w szkole od pierwszych dni września ubiegłego roku.

 

Robert Redlicki

Szkolenie Oddziału Przygotowania Wojskowego

 

W czwartek 23 września klasy 3POT i 3LSG realizujące program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz klasa 2 Oddziału Przygotowania Wojskowego uczestniczyły w zajęciach praktycznych przeprowadzonych przez instruktorów WOT na terenie jednostki wojskowej lotnictwa w Gdyni Babich Dołach. Podoficerowie jednostki patronackiej doskonalili przede wszystkim umiejętności naszych uczniów w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej. Ponadto kadeci klasy drugiej w obrębie zagadnień taktycznych ćwiczyli działanie podczas marszu oraz szyki marszowe i patrolowe, natomiast trzecie klasy opanowali posługiwanie się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami.

 

Robert Redlicki

Kurs spadochronowy

 

W dniach od 06.09. do 09.09.2021 r. piętnaścioro uczniów klas trzecich mundurowych przebywało na obozie spadochronowym w Pruszczu Gdańskim. Obóz organizował Aeroklub Gdański w ramach projektu „Śladami Cichociemnych”. Dofinasowany był przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Po dwóch dniach intensywnego szkolenia, zdaniu egzaminów teoretycznych i praktycznych z bezpieczeństwa, uczniowie mogli wykonać trzy skoki. Skoki odbywały się z samolotu AN – 2 z wysokości 1200 m na tzw. linę desantową, na spadochronach z możliwością kierowania lotem przy pomocy uchwytów sterowniczych. Po pierwszym skoku wszyscy uczestnicy otrzymali książeczki skoków spadochronowych i zostali laszowani (pasowani) na spadochroniarzy.

 

Obóz integracyjny klasy 1 Oddziału Przygotowania Wojskowego

 

Obóz szkoleniowy dla klasy 1 Oddziału Przygotowania Wojskowego miał miejsce w Garczynie w terminie 06-10.09.2021r. Młodzież była zakwaterowana w kilkuosobowych domkach. Szkolenie przeprowadziła grupa instruktorów z Gdańska, a opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele:   Szymon Biernacki i Katarzyna Dagiel. 

 Celem obozu było nade wszystko przygotowanie kadetów  nauki w klasie mundurowej oraz integracja zespołu klasowego, wzajemne poznanie się i zbudowanie relacji.

Zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu rozpoczęły się zajęcia terenowe. Początkowo były to ćwiczenia budujące zaufanie , jednak później uczniowie ruszyli na plac manewrowy i zmierzyli się z zadaniami sprawnościowymi.

Zajęcia programowe, oprócz musztry indywidualnej i zespołowej, obejmowały taktykę zieloną, terenoznawstwo, ratownictwo medyczne oraz elementy szkolenia strzeleckiego.

 

Obóz szkoleniowy klasy 2 Oddziału Przygotowania Wojskowego

 

Obóz szkoleniowy dla klasy 2 Oddziału Przygotowania Wojskowego miał miejsce w Przywidzu w terminie 06-10.09.2021r. Młodzież była zakwaterowana w kilkuosobowych domkach na terenie Campingu nr 20. Szkolenie przeprowadziła grupa instruktorów z Gdańska, a opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Robert Redlicki i Szymon Świerczyński. Warto nadmienić, że wśród uczestników znajdowali się dwaj uczniowie klasy III GOT: Szymon Ellwart i Jakub Szulc, pełniący funkcję kadry pomocniczej. Celem obozu było nade wszystko przygotowanie kadetów do uroczystości ślubowania, które odbędzie się w ZSZiO w Żukowie w dniu 04.10.2021r. Zajęcia programowe, oprócz musztry indywidualnej i zespołowej, obejmowały taktykę zieloną, terenoznawstwo, ratownictwo medyczne oraz elementy szkolenia strzeleckiego.

 

"Kalendarz z mundurem"

 

Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego MON - "Kalendarz z mundurem". 

Projekt powstał w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, które przygotowało kalendarz na rok szkolny 2021/2022 z oznaczonymi datami, ważnymi dla historii i współczesności Polski oraz Wojska Polskiego.

 

Program adresowany jest do szkół, a jego główne cele to upowszechnianie wiedzy o historii i współczesności Wojska Polskiego, promocja służby wojskowej oraz wzmacnianie współpracy wojska ze środowiskami lokalnymi. Zgodnie z założeniami program będzie realizowany na terenie całej Polski z udziałem Terenowych Organów Administracji Wojskowej przy wsparciu jednostek wojskowych podległych DG RSZ.

 

Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

w Żukowie

Spotkanie z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej

 

17 czerwca o godz. 16.00 na auli w naszej szkole odbędzie się spotkanie z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na spotkanie mogą przyjść wszyscy zainteresowani służbą w WOT, nie tylko z klas mundurowych. 

 

Wojskowe Dni Szkoleniowe klasy I OPW

 

W dniach 10 i 11 czerwca klasa pierwsza Oddziału Przygotowania Wojskowego ZSZiO w Żukowie odbyła zajęcia praktyczne na terenie patronackiej jednostki wojskowej 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku. Szkolenie obejmowało przede wszystkim musztrę indywidualną i zespołową, przygotowanie żołnierza do działania na polu walki, zasady strzelania z broni strzeleckiej, techniki pokonywania terenu i przeszkód oraz zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym. Zajęcia przeprowadzili podoficerowie kompanii logistycznej: plutonowy Szymon Krzos, kapral Radosław Miliszkiewicz, kapral Marcin Dudziński.

Wojskowy obóz szkoleniowy klasy II GOT

 

17 maja 2021 uczniowie II GOT rozpoczęli długo wyczekiwane szkolenie na terenie jednostki wojskowej w Pruszczu Gdańskim. Już pierwszego dnia kadeci szkolili się z zakresu terenoznawstwa  na rozległych obszarach lesisto – trawiastych jednostki – ja nazywają ten teren wojskowi fachowcy. Wszystkim udało się wyznaczyć azymut i trafić na wyznaczone punkty kontrolne. Po pierwszym dniu nauki pod okiem obytych z tematem instruktorów, wiedza na temat przyjmowania właściwych postaw strzeleckich, maszerowania w dwójkach, czwórkach, występowania z szyku i oddawania honorów, przestała być wiedzą tajemną. Zakwaterowanie w koszarach wraz z żołnierzami 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozwala na własnej skórze poczuć uroki nie tylko koszarowego życia ale i stołówkowego żołnierskiego jedzenia.

Egzamin z edukacji wojskowej dla uczniów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych

 

 

Składamy serdeczne podziękowania

dla 

Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Gdyni ppłka Janusza Wiśniewskiego,

Dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdra Tomasza LASKOWSKIEGO,

Plutonowego Szymona Krzos

Kaprala Marcina Dudzińskiemu 

za rzetelne i profesjonalne sprawowanie pieczy instruktorskiej nad procesem edukacji wojskowej w klasach mundurowych oraz sprawne przeprowadzenie egzaminu końcowego dla uczniów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Żukowie.

Uczniom gratulujemy sukcesu! 

 

Dyrekcja 

Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

w Żukowie

 

Oferta dla Maturzystów

 

W podcaście Biura o Spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej zachęcamy do wyboru edukacji na uczelniach wojskowych.

W najnowszym odcinku odwiedzamy Wojskową Akademię Techniczną.

O tym jak wygląda nauka na tej uczelni, jak można rozwijać swoje pasje i co można robić po jej ukończeniu, rozmawiamy z podchorążymi: Kingą Przybysz i Sandrą Wacławek.

SŁUCHAJ W SPOTIFY: http://bityl.pl/1ZSvH

----------------------------------------

DOŁĄCZ DO #WojskoPolskie!!

ZAINTERESOWANY?

#BiuroProgramu #ZostańŻołnierzem

koordynuje #LegiaAkademicka, #CWKM, #OPW,

#CYBERMILzKLASĄ, #PROobronni, #Rekrutacja

i inne programy w #WojskoPolskie

Kurs strzelecki dla uczniów z klasy II GOT

 

 

W bieżącym roku szkolnym klasa II GOT o profilu wojskowym wzięła udział w szkoleniu strzeleckim, które zrealizowano na strzelnicy w Kartuzach oraz w Miszewku. Podczas szkolenia nasi uczniowie nabyli umiejętności posługiwania się bronią pneumatyczną i bronią palną. Mieli okazję uczyć się od doświadczonych, wieloletnich instruktorów strzelectwa. Nabyte doświadczenie i wiedza z pewnością pomogą młodzieży w drodze do kariery w służbach mundurowych. Szkolenie odbyło się dzięki współpracy ze Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie, które wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie kursu do Ministerstwa Obrony Narodowej i je otrzymało.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Z tej okazji w kościele św. Kazimierza w Kartuzach odprawiona została msza święta w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych, a następnie zebrani przeszli pod obelisk Danuty Siedzikówny ps. „Inka” - sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelanej w Gdańsku 28 sierpnia 1946.

W tym szczególnym miejscu zgromadzeni oddali hołd poległym, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty, byli wśród nich także uczniowie klas wojskowych naszego liceum.

 

Kurs strzelecki dla klasy wojskowej

7 grudnia 2020 roku Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej o dofinansowanie „Kursu strzeleckiego dla klasy wojskowej”  dla uczniów klasy II GOT. Uzyskaliśmy z MON dofinansowanie w wysokości 3086zł. W ramach tegoż kursu uczniowie klasy II GOT wezmą udział w zajęciach na strzelnicy w Kartuzach oraz w Miszewie (Perkun), przechodząc tym samym szkolenie w posługiwaniu się bronią pneumatyczną oraz bronią palną.

 

 

Integracja Oddziału Przygotowania Wojskowego

Klasa 1 OPW wzięła udział w Rajdzie integracyjno-szkoleniowym, który odbył się w dniu 16.09.2020r. Trasa obejmowała Babi Dół, dokąd młodzież dojechała kolejką PKM. Ze stacji zaś wyruszyła Jarem Raduni, by dotrzeć do Rutek. Zanim jednak stanęła na szlaku, odbyło się szkolenie z musztry. W czasie niełatwej pod względem wysiłkowym wędrówki wzdłuż rzeki uczniowie mieli okazję podziwiać malowniczą przyrodę kaszubskiego krajobrazu. A w czasie dłuższej nieco przerwy, wychowawca klasy Robert Redlicki przeprowadził z młodzieżą zajęcia integracyjne. W Rutkach na przystani kajakowej rozpalono ognisko, by posilić się pieczonymi kiełbaskami i kontynuować integrację grupy klasowej. Kadeci klasy pierwszej OPW dotarli do szkoły w Żukowie, maszerując kolumną dwójkową.

 

Wychowawca klasy I OPW

Robert Redlicki

Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego

W dniu 5 października uczniowie klas mundurowych ZSZiO w Żukowie wzięli udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Józefa Piłsudskiego w Kartuzach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza, po czym nastąpił uroczysty przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych, szkół i organizacji oraz zaproszonych gości pod pomnik Józefa Piłsudskiego. tam nastąpiło uroczyste poświęcenie pomnika. Młodzież naszej szkoły godnie reprezentowała Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Żukowie.

Szkolenie wojskowe klas drugich LO

 

20 lutego 2020 roku uczniowie klas 2LSG i 2LOT odbyli szkolenie z taktyki piechoty lekkiej. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach realizacji programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe

 

 

O PROGRAMIE MON:

 

24 maja 2019 roku w kompleksie lotniskowym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej odbył się uroczysty apel z udziałem kadetów z kilku szkół wojskowych oraz dyrektorów i przedstawicieli szkół, które prowadzą klasy mundurowe.

Uroczystość odbyła się z okazji wręczenia placówkom edukacyjnym certyfikatów uczestnictwa w III edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. 

W uroczystości udział wziął I Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ gen. dywizji pilot Jan Śliwka oraz dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej gen. bryg. Adam Marczak.

Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Gabriela Kowalska, Koordynator klas mundurowych Katarzyna Dagiel oraz uczniowie klas wojsk obrony terytorialnej.

 

Relacja z Apel kadetów w Leźnicy Wielkiej - zobacz tutaj

 

Patronem klasy Obrony Terytorialnej jest 

7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w Gdańsku 

© Copyright - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie
Wykonane przez daniel.darul.pl na podstawie stylu Bootstrap