Praktyki

Najaktywniejszy czytelnik maja

Zajęcia terenowe w PKP Intercity i Politechnice Warszawskiej dla uczniów klasy 4 TDK

zdjęcia Warszawy

 

24 maja 2024 roku uczniowie klasy 4 TDK kształcący się w zawodzie technik transportu kolejowego, uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych przez PKP Intercity oraz w laboratorium przygotowanym przez Politechnikę Warszawską. Grupą opiekował się Michał Jastrząbek, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

W trakcie wizyty na bocznicy kolejowej Warszawa Grochów omówiona została praca stacji techniczno-postojowej, w odniesieniu do poszczególnych etapów obrządzania składów PKP Intercity. Wskazane zostały obowiązki pracowników związane z przyjęciem i przygotowaniem pociągów do drogi. Dzięki temu uczniowie zyskali pełen obraz funkcjonowania stacji postojowej. Mieli oni również wyjątkową okazję usiąść na fotelu maszynisty i poprowadzić w symulatorze lokomotywę EU44 „Husarz”. Niewątpliwą atrakcją była także lokomotywa EP05-23, znana jako „Czesio”, najstarszy, ponad 60-letni, czynny elektrowóz w parku taborowym PKP Intercity. W hali całopociągowej uczniowie zapoznali się z czynnościami wykonywanymi podczas przeglądów międzypociągowych. Mieli też możliwość zweryfikowania swojej wiedzy w zakresie budowy taboru kolejowego. Zapoznali się również z procedurami dotyczącymi przeglądów i napraw wagonów różnych poziomów utrzymania. W zabytkowej lokomotywowni szczegółowo omówiony został zakres przeglądów i napraw lokomotyw elektrycznych. Wizyta obejmowała także prezentację nowoczesnej myjni taboru kolejowego, gdzie uczniowie mogli zobaczyć, jak zaawansowane technologie są wykorzystywane do utrzymania czystości pociągów. Przewodnikiem grupy był Piotr Paluchowski Naczelnik Działu Rozwoju Szkolnictwa BZW.

Kolejnym punktem programu było laboratorium sterowania ruchem kolejowym na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Dr Piotr Gołębiowski i dr Janusz Poznański przedstawili ofertę dydaktyczną uczelni, zasady rekrutacji na studia oraz możliwości, jakie uczelnia oferuje studentom. Uczniowie mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę zdobytą w technikum, symulując prowadzenie ruchu pociągów na makiecie kolejowej. Ta interaktywna część zajęć pozwoliła im lepiej zrozumieć, jak skomplikowanym procesem jest zarządzanie ruchem kolejowym. Podczas spotkania pracownicy Politechniki Warszawskiej omówili również perspektywy zawodowe dla absolwentów kierunków związanych z transportem kolejowym, co mogło być dla uczniów cenną wskazówką przy planowaniu dalszej edukacji i kariery.

Zajęcia te były cennym doświadczeniem, pozwalającym uczniom na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy oraz lepsze zrozumienie pracy w zawodzie technika transportu kolejowego. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z nowoczesną technologią i profesjonalistami z branży, uczniowie mogli poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć inspirację do dalszego rozwoju w wybranym kierunku zawodowym.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Pewna niewielka grupa książkowo zakręconych uczniów z naszej szkoły odwiedziła w ubiegły piątek Międzynarodowe Targi Książki.

Wyjazd ten okazał się niezwykle inspirującym i pełnym wrażeń doświadczeniem. Już od samego początku dało się odczuć atmosferę literackiego święta, wypełnioną zapachem nowo wydanych książek i dźwiękiem rozmów między autorami, wydawcami oraz pasjonatami literatury.

Podczas targów można było spotkać wielu znanych pisarzy, na przykład: Katarzynę Berenikę Miszczuk, Normana Daviesa, Andrzeja Stasiuka, Magdalenę Kordel, Hannę Krall, Zygmunta Miłoszewskiego i wielu innych. Nie zabrakło również możliwości zdobycia autografu i zrobienia wspólnego zdjęcia.

Oprócz tego, każdy z nas miał możliwość zakupu interesujących tytułów, często w promocyjnych cenach. Stoiska wydawnictw kusiły różnorodnością i bogactwem oferty – od literatury pięknej, przez książki popularnonaukowe, aż po młodzieżowe bestsellery. Nie zabrakło także stoisk z komiksami, albumami oraz literaturą obcojęzyczną, co sprawiło, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Czas spędzony na Międzynarodowych Targach Książki był dla nas nie tylko okazją do poszerzenia swoich literackich horyzontów, ale także do zacieśnienia więzi w naszej książkowej grupie. Wspólne rozmowy o przeczytanych książkach, wymiana wrażeń z targów oraz planowanie kolejnych literackich przygód sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Podsumowując, wizyta na Międzynarodowych Targach Książki była wyjątkowym przeżyciem, które jeszcze bardziej rozbudziło naszą pasję do literatury i na pewno zachęciło do wyjazdu na przyszłoroczne targi, których gościem honorowym i współorganizatorem będzie Republika Korei Południowej.

 


  

 

POZNAJPOLSKE

 

Partnerzy


© Copyright - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie
Wykonane przez daniel.darul.pl na podstawie stylu Bootstrap